19 гривень з носа заради Кіровоградобленерго

pigКіровоградці заплатять російським олігархам за надкоштовний бензин для обленерго. І навіть цього не помітять.

Давно відомо: легше дізнатись, чи є було життя на Марсі, ніж структуру тарифу на тепло та електроенергію українських теплокомуненерго. Цю приховану правду доводиться дізнаватись по крихтам, намагаючись розшифрувати красиві діаграмки без жодних цифр, як от на сайті «Київенерго» Ріната Ахметова.
Щодо останнього підприємства, то «Наші Гроші» нещодавно показували «приховану» статтю видатків на «ретельний прогрів двигунів», який коштує киянам по 50 копійок з носа.
Цього разу мова піде «витрати на паливо» для « Кіровоградобленерго ». Як і завжди, доведеться працювати із даними «Вісника держзакупівель», бо відповідний розділ сайту місяцевого монополіста – взагалі ні про що.
Отже, паливо цього року закуповувалося на трьох тендерах.
3 січня на відкритих торгах обленерго розписало квоти між трьома учасниками: ТОВ «ВТФ «Авіас» Ігоря Коломойського, ЗАТ «Рур Груп С.А.», що має віргінсько-швейцарських офшорних власників та голову наглядової ради Володимира Слівнова, місцевого депутата від партії «Солідарність» Петра Порошенка. У витоків ЗАТ «Рур Груп С.А.» стояв Олександр Третьяков, нещодавно обраний нардепом від БПП в київському окрузі № 219.
Третім постачальником стало ПП «Укрпалетсистем», очолюване депутатом Коростенської райради Анатолієм Можаром, що обирався за списками «Сильної України» Сергія Тигипка, а потому перебіг до фракції «Зелена Планета», очоливши останню. Примітно, що в адресній стрічці сторінки ця фракція називається – partiya-regioniv.
Головною цікавинкою закупівлі була, звичайно, ціна.
По-перше, «конкуренти» вийшли на торги із ідентичними цінами. Що дуже дивно – бо роздрібні ціни на АЗС «конкурентів» завжди різні. А заправлятись енергетики збирались саме на АЗС переможців.
Відтак, «переможців» по кожному лоту обирали голосуванням, роздавши кожному по підряду.
По-друге, ці «однакові ціни» для енергетиків були явно завищені порівняно із цінами переможців для звичайних смертних.
Нижче наводиться порівняльна таблиця цін січневого тендеру Кіровоградобленерго та цін на АЗС переможців на дату розкриття.
ЗАТ «Рур Груп С.А.»

нг1

*станом на дату розкриття пропозицій (03.01.2014 р.) в мережі АЗС Кіровоградщини, за даними інформеру «Все АЗС».
Традиційне пояснення завищеної ціни можливим зростанням курсу долара та відповідним підвищенням цін на пальне у цьому випадку не спрацьовує. Як слідує з тендерного проекту договору контрактовувалося не пальне, а талони на його видачу на АЗС. Тобто, застосовано механізм фактичної передоплати пального. Договори із постачальниками зрештою укладено 3 лютого, коли ціни на АЗС підвищилися на 50 – 70 копійок порівняно із цінами на дату розкриття пропозицій, але так і не досягли тендерної ціни.
Втім, енергетики, схоже, таки вирішили економити, бо згідно до оприлюдненого звіту про виконання договорів, ними фактично було замовлено талонів лише на 8 мільйонів із загальних 18 млн грн. за укладеними договорами. Чи підвищували вони при цьому ціни через «коливання ціни товару на ринку» – невідомо. До 7 листопада оприлюднення змін в тендерних договорах було необов’язковим. Втім, все одно саме «очікування» енергетиків закладаються у структуру обґрунтування тарифів.
Пропозиції по другому паливному тендеру було розкрито 22 травня. Цього разу «Укрпалетсистем» чомусь не з’явилось, а порошенківець та «приватівці» знову виставили ідентичні до копійки ціни:
нг2
*станом на дату розкриття пропозицій (22.05.2014 р.) в мережі АЗС Кіровоградщини, за даними інформеру «Все АЗС».
Цього разу енергетики додатково убезпечили бензотрейдерів від будь-яких стрибків курсу з дати розкриття пропозицій і до оплати за талони у вкрай цікавий спосіб – прив’язали вартість талонів напряму до курсу долару на міжбанку на дату оплати. Тобто, отримавши талони та зобов’язавшись сплатити за них наступного дня, енергетики мали самостійно перерахувати їх вартість за формулою:
S(нова)=(К1/К0)*S1, де
S(нова) – змінена ціна Товару, що підлягає сплаті Постачальнику Покупцем за отриманий Товар;
S1 – ціна в гривнях за Товар, визначена сторонами на момент розкриття тендерних пропозицій та підписання даного Договору;
К1 – курс купівлі долара США по відношенню до гривні на дату проведення Покупцем оплати вартості поставленого товару;
К0 – курс купівлі долара США по відношенню до гривні на дату розкриття тендерних пропозицій та підписання даного Договору.
Якою датою проведено оплату талонів та якою на них була фактична ціна – невідомо. Бо курс міжбанку на дату розкриття тендерних пропозицій становив 12,05 гривень за долар і продовжував зростати.
Але винахідливі енергетики вирішили, що такі цікаві перерахунки не вважаються зміною умов Договору тому з цього приводу не треба укладати жодних додаткових угод. Та, відповідно, не оприлюднювати інформацію про зміну фактичної закупівельної ціни.
А в листопаді енергетики за такою ж схемою розіграли ще один паливний тендер, цього разу знову на трьох улюбленцями, чиї захмарні ціни знов магічним чином співпали до копійки. Нижче – табличка із деталями акцепту, угоди по цьому тендеру ще не укладено, підписання очікується ближчими днями.
ЗАТ «Рур Груп С.А.»

нг3
*станом на дату розкриття пропозицій (03.11.2014 р.) в мережі АЗС Кіровоградщини, за даними інформеру «Все АЗС».
Отже, у лише на трьох тендерах « Кіровоградобленерго » зашило 18,5 мільйонів «бонусної дельти» для постачальників. З другого кварталу ця дельта ще й гарантовано захищена від курсових коливань. Ділимо ці «очікувані бонуси» в структурі тарифу на 984 тисячі населення Кіровоградщини. І отримуємо 18,80 гривень з носа.
І останнє. « Кіровоградобленерго » належить прописаній у Нідерландах компанії «VS Energy». А вона, в свою чергу, належить зовсім недалеким від Кремля росіянам Михайлу Спектору, Євгену Гінеру, Михайлу Воєводіну, і навіть цілому екс-віце-спікеру Держдуми РФ Олександру Бабакову. Які ще обленерго належать угрупуванню росіян – можете подивитись тут. А ми продовжимо аналіз «обґрунтованих та прозорих» тарифів на інших прикладах.

Володимир Лютий, для «Наших Грошей»

Добавить комментарий