Олег Бачун: Суддя? Прокурор? Чи злочинець??

Олег Бачун

Поки усі чекають тексту закону «Про очищення влади», на жаль не виникає жодних сумнів, що торкнувшись пересічного державного службовця середньої ланки, люстрація, мабуть, жодним чином не торкнеться діючих корупціонерів при владі.

Бачун Олег Володимирович — Заступник Генерального прокурора України — начальник Головного управління представництва та організації участі у кримінальному провадженні в суді, старший радник юстиції. Нібито звучить «гордо».
Однак те, що на перший погляд звучить «гордо», при більш детальному вивченні та ознайомленні дозволяє дійти висновку, що з такими заступниками Генерального прокурора державі пишатися нічим, а призначення подібних осіб до керівного складу ГПУ є цинізмом вищої міри.
Саме з огляду на часте згадування Олега Бачуна у ЗМІ як людини, яка спаплюжила віру багатьох громадян у чесність та непідкупність суддівського корпусу та запам’яталася як корупціонер в судовій системі, ми вирішили провести журналістське розслідування щодо теперішньої діяльності Бачуна О.В., поспілкувавшись з його колегами та знайомими.
Взагалі-то початковій кар’єрі Олега Бачуна можна було б відверто позаздрити. Голова районних судів Львова, перший заступник голови Господарського суду м. Києва, голова Окружного адміністративного суду м. Києва. З листопада 2012 по травень 2014 року був помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата України (Не здогадуєтесь, хто був тим самим народним депутатом перед тим, як стати Генеральним прокурором). Однак, давайте по порядку.
Чим запам’ятався Олег Володимирович у Львові? Так, яскравим прикладом його діяльності є те, що в 1994 році, будучи на посаді Голови Личаківського районного суду м. Львова Бачун О.В. за комерційну винагороду сприяв втечі вбивці. Так, ігноруючи фактичні обставини кримінальної справи, він направив злочинця-рецидивіста, затриманого за вбивство та вимагання, всупереч позиції прокуратури Львівської області про призначення психіатричної експертизи затриманого в спеціальній установі закритого типу, на огляд в звичайну лікарню. В результаті цього убивця втік з-під варти. Ну втік, тай втік, дійсно.
На початку свого «сходження» Бачун О.В. був наближений до колишнього міністра транспорту та зв’язку України Кірпи Г.М., адже подейкують, що був його зятем.
Після призначення Кірпи Г.М. міністром транспорту й зв’язку України, Бачун О.В. потрапив до Києва — разом з соратником і близьким другом Миколою Ковзелем, в минулому народним депутатом України від БЮТ (і саме цій партії О.Бачун довго служив до сварки з Портновим, головним на той час юристом ЮВТ), а на той період директором Державного транспортно-експедиційного підприємства «Інтертранс». Колишній голова Личаківського райсуду Львова стає першим заступником голови Господарського суду м.Києва, а з червня 2006 року — головою новоствореного Окружного адміністративного суду м.Києва. Ніхто не має жодних сумнівів, що мабуть всі ці обставини швидкого кар’єрного росту Бачуна просто збіг, і вони зовсім випадкові.
Водночас, з цього часу Бачун О.В. стає одним із основних фігур на «ринку» замовних судових рішень.
Для згадки, у 2008 році саме Олег Бачун відмінив указ президента про проведення дострокових виборів і заборонив приватизацію Одеського припортового заводу. Начебто саме через це ряд народних депутатів стали збирати інформацію щодо способу його особистого життя.
Робоча група ВР України надіслала Голові Вищого адміністративного суду і Раді судів адміністративних судів України офіціальні підтвердження фактів використання чартерних літаків Головою Окружного адміністративного суду м.Києва О.Бачуном.
Народні депутати надали також інформацію Мінтрансзв’язку та Державної прикордонної служби України щодо переліку міжнародних авіарейсів, здійснених О. Бачуном, — у цілому 64, з них 39 регулярних і 25 чартерних.
Вартість чартерних перелетів у зазначених напрямках, складала від 595 800 до 664 710 євро. В той же час, О. Бачун задекларував свої доходи за період 2008-2009 років у сумі 142813,23 гривень.
Окрім цього, депутатська робоча група намагалася встановити за які кошти Бачун О.В. будує дачу в м. Буча поблизу Києва. Територія подвір’я складає площу 6,5 гектарів, а ділянка вартістю $6,5 млн. за інформацією нардепів, була відібрана за рішенням суду у дитячого табору відпочинку.
Перебуваючи на посаді голови Окружного адміністративного суду м. Києва мав у власності 2 квартири, одну з них — в елітному будинку на вул. Ковпака, вартістю близько 12 млн. грн., заміський будинок в с. Буча Київської області на земельній ділянці 6,5 га (приблизна вартість зазначеної ділянки — 6,5 млн. доларів США). Бачун тоді полюбляв користуватися ексклюзивними золотими мобільними телефонами з діамантами вартістю від 26 до 40 тисяч доларів США.
Така очевидна корупція у судовій системі не змогла залишитися непоміченою, і в червні 2010 року Верховна Рада України звільнила Бачуна О.В. з посади судді за порушення присяги судді. За відповідне рішення парламенту проголосувало 296 депутатів при мінімально необхідних 226.
Як вже зазначалося, декілька років тому в ЗМІ була поширена інформація про непорівняні з офіційними доходами витрати судді О. Бачуна, дорогі покупки, десятки чартерних перельотів, а також про сумнівні судові рішення його авторства, в кінцевому результаті чого Олег Володимирович був звільнений за порушення присяги судді.
Однак, слід зазначити, що 13 серпня 2010 року Вищий адміністративний суд України прийняв постанову, якою повністю відмовив Бачуну О.В. в задоволенні позову про скасування рішення Вищої ради юстиції щодо внесення подання про його звільнення і до Верховної Ради України про скасування її постанови в частині звільнення Бачуна О.В. з посади судді Окружного адміністративного суду міста Києва.
При цьому в мотивувальній частині своєї постанови суд прямо зазначив, що визнає доведеними факти, які свідчать про порушення Бачуном О.В. присяги судді. Суд, зокрема, підтвердив висновки Вищої ради юстиції про наявність порушень у діях судді при розгляді клопотань про забезпечення позовів. Що стосується викладених у поданні відомостей про здійснення Бачуном О.В. в період з 30 грудня 2004 по 8 жовтня 2009 неодноразових авіаперельотів за кордон, у тому числі чартерними рейсами різних авіакомпаній, на суму, яка в десятки разів перевищує його річний доход, то Вищий адміністративний суд України також не спростовував наявності таких фактів і в постанові немає ні слова про те, що відповідні твердження помилкові.
Водночас, слід звернути увагу, що відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Вищого адміністративного суду України щодо оскарження актів Вищої ради юстиції та Верховної Ради України є остаточним і не підлягає перегляду. З огляду на це, незрозуміло, яким чином О. Бачун міг спростувати в судах обставини свого звільнення, якщо відповідне рішення Вищого адміністративного суду України, яким підтверджено їх наявність, оскарженню не підлягає. Тобто налице – суцільна брехня.
Цікаво, що в 2013 році, тобто вже після звільнення з посади судді за порушення присяги, О. Бачун не мав ніяких доходів, його заробіток за минулий рік склав 0 гривень. Це випливає з декларації Олега Володимировича, розміщеної на сайті ГПУ. Не маючи власних транспортних засобів, в декларації наявна інформація про автомобіль BMW Х6, який рахується за дружиною Бачуна та який в його колишні суддівські часи не давав «спокою» навіть народним депутатам, адже вартість такого автомобілю становить 130 тисяч євро. Члени сім’ї Бачуна, як і він, також не мали трудових доходів в 2013 році, однак, в розділі декларації «призи, подарунки, інші виграші» значиться сума майже 6 млн. грн. Лотерея?? Оце так щасливчик !!! Адже інакше чим казковим щастям та везінням це не пояснити, втім, як і призначення особи, звільненого за порушення присяги судді на посаду заступника Генерального прокурора України.
Чим же запам’ятався Олег Володимирович на посаді заступника Генерального прокурора?
Так, будучи відверто упередженим, написав десятки скарг на своїх минулих колег до Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів на прохання свого друга голови цієї комісії В. Мойсика, з метою виправдати її наявність та здійснювати таким чином тиск на суд.
Ще він безпосередньо дзвонить та приходить до суддів, вимагаючи прийняття тих чи інших рішень на користь третіх осіб та навіть погрожуючи їм (і ці погрози зафіксовані технічно).
До призначення заступника глави Адміністрації Президента, що курує питання судоустрою, Олег Бачун приходив до голів судів та на засідання органів суддівського самоврядування, представляючись «смотрящим» від Президента за судовою системою.
Крім цього, із перевірених джерел прокуратури Львіської області, наявна інформація про сталі зв’язки Бачуна із представниками злочинних угрупувань, зокрема, з числа тих, що спеціалізуються на контрабанді наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів.
Бачун співпрацює з представниками організованих злочинних угрупувань в питаннях звільнення злочинців, зокрема Кожеми Петра Петровича, уродженця міста Львова, який засуджений до 9 років позбавлення волі за вчинення злочину, передбаченого ст.307 КК. Взагалі-то представники львівських ОЗУ пропонують допомогу у вирішенні будь-яких питань із використанням посадового становища Бачуна О.
Крім цього, Олег Володимирович, пропонує свої посередницькі послуги у питанні забезпечення отримання з державного бюджету рефінансування для конкретних банківських установ всього за 15-20 % від суми в якості подарунку або виграшу (адже саме це становить, як ми вже знаємо, основні доходи Бачуна О.В.). Зокрема, мова йде про банк «Золоті Ворота» з власниками якого, не соромлячись, Бачун зустрічається у приміщенні ГПУ.
Однак до чого це все???? Читаючи Закон «Про прокуратуру» знаходимо положення про те, що прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які серед іншого мають необхідні ділові і моральні якості? Однак, з урахуванням викладеного, про які моральні якості Бачуна взагалі може йти мова?????
Крім цього, відповідно до положень іншого Закону, «Про правила етичної поведінки» особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, під час виконання своїх службових повноважень зобов’язані неухильно додержуватися вимог закону та загальновизнаних етичних норм поведінки; виконувати свої службові повноваження політично неупереджено, уникати демонстрації у будь-якому вигляді власних політичних переконань або поглядів, не використовують службові повноваження в інтересах політичних партій чи їх осередків або окремих політиків; мають забезпечувати позитивну репутацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, всіляко сприяти зміцненню довіри громадян до влади, утверджуючи чесність, неупередженість та ефективність влади.
Вказані положення також не мають нічого спільного з діяльністю Олега Бачуна на посаді заступника Генерального прокурора України.
Під час виступу у парламенті, ведучи мову про боротьбу з корупцією Президент Порошенко процитував автора «Сінгапурського чуда» Лі Куан Ю. «Почніть з того, щоб посадить своїх трьох друзів. Ви знаєте за що, вони знають за що. І народ вам повірить».
А тому, звертаючись до Петра Олексійовича, переконливо просимо почати боротьбу з корупцією та процес люстрації саме з таких заступників Генерального прокуратура України, щоб народ дійсно повірив, адже в іншому випадку – якщо Олега Бачуна не буде звільнено із займаної посади, є очевидним, що будь-які люстрації по відношенню до інших сприйматимуться не інакше як вибіркова розправа над неугодними…

Обозреватель

Добавить комментарий