«Печатний» скандал на виборчому окрузі в Кам’янці

Повідомлення про можливі фальсифікації на виборах до Верховної Ради лунають з різних регіонів України. За процесом підготовки виборчого процесу стежать як представники громадськості, так штаби кандидатів в народні депутати. Днями в епіцентрі скандалу опинилася окружна виборча комісія №193 (центр в місті Кам’янці-Подільському). При отриманні головою ОВК з архіву печаток з графою “Вибув” та печаток дільничних комісій виявився недобір.

Виявилось, що після закінчення виборів у 2012 році, до міського архіву, в якому згідно законодавству, зберігаються печатки та штампи дільничних виборчих та окружної виборчої комісії, не потрапили 11 печаток і 36 штампів «Вибув». Замість 216 печаток і 216 штампів (по кількості виборчих дільниць) до архіву були здані відповідно – 205 печаток і 180 штампів.

Дивним чином 10 втрачених печаток опинились в міському архіві майже через два роки – в вересні 2014. Ще одна печатка до архіву так і не попала. З огляду на те, що саме цими печатками члени виборчих комісій завіряють протоколи підрахунку голосів, втрата основного інструменту роботи комісій – це грубе порушення чинного українського законодавства.
Ситуація з незданими в архів штампами «Вибув» виявилась ще більш дивною. В жовтні 2014 року в міськвиконком зайшов невідомий, який передав в окружну виборчу комісію пакет з 36 штампами. Звідки з’явилися штампи і чи справжні вони – встановлено не було. Після розголосу цієї ситуації член комісії від Партії регіонів В’ячеслав Лозінський повідомив, що під час його чергування, до нього підійшов невідомий чоловік і передав йому пакунок. Хто був цей невідомий “добродій”, Лозінський начебто не знає.
Найбільше дивує той факт, що члени окружної комісії, яка відповідає за підготовку цьогорічних виборів, не звернули уваги ні на порушення законодавства, ні на відсутність необхідної кількості штампів та печаток, до моменту доки кандидат в народні депутати Олександр Мазурчак не звернувся до неї зі скаргою. Окружна комісія декілька раз відкладала засідання по даному питанню. Наразі, члени комісії вирішують, чи передавати справу в правоохоронні органи.
Якщо все ж таки поставити питання як можуть бути використані печатки дільничних комісій, які довгий час перебували невідомо де, виникає припущення, що за їх допомогою міг готуватись цілий ряд фальсифікацій майбутнього виборчого процесу.
Сучасні технології, за наявності у розпорядженні оригіналу печатки, дозволяють виготовити її точну копію. Тобто, в теорії невідомо скільки печаток дільничних комісій на 193 окрузі існує на сьогоднішній день. Крім того, протоколи виборчих комісій друкуються на звичайних аркушах А-4, можна припустити, що за допомогою «втрачених» печаток, могли бути виготовлені шаблони підроблених протоколів підрахунку голосів.
Хотілося б звернути увагу і на те, що загальна кількість виборців на дільницях, з яких на два роки зникли печатки виборчих комісій, складає 17 780 чоловік. Залишається сподіватись, що ситуація з печатками та штампами не залишиться в кулуарах окружної комісії, а буде передана до правоохоронних органів, та приверне увагу свідомої громадськості, яка вимагатиме від членів комісії проведення чесного і прозорого виборчого процесу.

IMG_4122

Ірина Волянська

Материал пришел в рубрику «Прислать скелета»

SKELET-info

Добавить комментарий