«Свобода. Братерство. Нерівність»

капустаАграрний фонд без відкритого тендеру обрав нових страховиків, які виявились пов’язаними з банкформуванням Януковича.

Однією із традицій «Наших грошей» є тексти про Аграрний фонд. Бо там може мінятись усе: керівники, офіси, схеми, але завжди знайдеться тема для публікації.
Остання гучна історія з АФ – це, безумовно – «банківська», коли на початку цього року щезло 2 мільярди гривень.
Сьогоднішня історія – дещо інша: про страхування. Цей вид бізнесу при всій його ризикованості може бути напрочуд приємним способом для заробляння «легких грошей». Це коли ти майже нічого не робиш і лише підраховуєш кеш, який просто приречений іти до твоїх рук, бо в тебе є якась монополія.
Про одну з таких схем ми вже писали. Мова йшла про компанії з пулу Януковича, які захопили страхування пасажирів та працівників «Укрзалізниці». А нова влада злила весь цей напрямок фірмі, в якій поєднались інтереси самої залізниці та нардепа Олександра Єдіна (був у фракції Партії регіонів). Подейкують, що це «злиття» стало однією з причин тимчасового відсторонення Бориса Остапюка від керівництва залізницею.
Новий скандал трапився у ще одному місці, де за часів Януковича теж сформували таку собі монопольку, – у Аграрному фонді.
Раніше там діяло угрупування знову ж таки януковичевських страховиків та компаній, які могли домовитись з тодішньою владою. Обмежене коло фірм, які були включені до Аграрного страхового пулу, могли отримувати легкі гроші на страхуванні форвардних закупівель. Якщо спрощено, то продавці зерна, які хотіли мати справу з державою, повинні були страхувати своє зерно у призначених владою бізнесменів.
Про рентабельність цього бізнесу свідчить такий факт – минулого року страховики зібрали з постачальників Державної продовольчо-зернової корпорації України 28,1 млн грн. премій, а відшкодували по договорам страхування 1,4 млн грн., тобто лише 5% від зібраних грошей.
У випадку з Аграрним фондом мова, вочевидь, йтиме про більші суми, оскільки його плани форвардних закупівель набагато більші, ніж у ДПЗКУ. Відтак ціна питання зростає.
І ось новина, розповсюджена «Капіталом».
У вересні страхуванням форвардних закупівель Аграрного фонду отримали право займатись лише дві фірми – «Здорово» і «Фініст».
«Принцип відбору гравців для страхування форвардних контрактів ринку невідомий», – заявив гендиректор Аграрного страхового пулу Віталій Самарський.
«Причини вибору Аграрним фондом цих страховиків не зовсім зрозумілі. Можу тільки сказати, що ситуація далека від цивілізованих рішень і механізмів», – вважає директор компанії «Домінанта» Олексій Румянцев.
Хоча кому-кому, але не «Домінанті» жалітись на ситуацію. Бо саме ця фірма разом із «Брокбізнесом», «Страховими гарантіями» та «Українською аграрно-страховою компанією» мала монополію на страхування зернових форвардів у 2012‑2013 роках.
Ще однією приводом для здивування і від реакції «Домінанти», і від дій нової влади, яку в Аграрному фонді уособлює в.о. директора Володимир Дрань (раніше працював на нижчих посадах у АФ), є вивчення власників нових улюбленців фонду.
ПрАТ Євро-Азіатська страхова компанія «Фініст» має основним акціонером невідому фізособу з пакетом 84%. Прізвище нинішнього директора широкому загалу теж мало щось скаже, оскільки це колишній юрист Ірина Геля. Тобто бенефіціар невідомий.

Разом із тим, коли «Фініст» заходив на аграрний ринок страхування ще рік тому, керівником фірми була Наталія Барсук, яка раніше очолювала правління ПрАТ «Український Страховий Дiм». Це одна з фірм, яка за часів Януковича входила до вищезгаданої монопольки на залізниці, і на яку певний час було зареєстровано пакет акцій «Укрбізнесбанку» з групи Януковича. Саме у цієї фірми януковичевська ДУСя страхувала свій автопарк. Оскільки зміна директорів пройшла в буремний лютий 2014-го, то стверджувати, чия ця компанія тепер не будемо. Сподіватимемось, що сімейних цінностей тут стало менше. Щоправда, сумніви однаково залишаються. Особливо зважаючи на другу фірму-щасливчика.
ПрАТ «Страхова компанія «Здорово». Основними акціонерами є ТОВ «Комерційні стандарти» і ТОВ «Компанія «Контакт». Тут маємо опосередкований зв’язок ще з одним януковичевським банком – «Радикал банком».
Радником голови правління цього банку раніше працював Ярослав Гірняк, нинішній голова наглядової ради «Здорово». До наглядової ради «Радикал банку» входила Ірина Веремійченко, співзасновник «Комерційних стандартів», а заступником голови правління банку є Ігор Артеменко, співзасновник «Компанії «Контакт».
Але головна проблема навіть не в тому, що, як владу не міняй, а вигулькують ті самі люди. Найбільша проблема у способі вибору «кращих людей міста».
Президент Ліги страхових організацій України Олександр Зальотов прокоментував ситуацію так: «Неважливо, у кого які коріння. Важливо, що знову, як і раніше, державне відомство обрало партнерів без відкритого тендеру і зрозумілих умов».
Для міністра АПК можемо, лише додати: у відомому революційному вислові, де є «Свобода» і «Братерство» має бути присутнє ще слово «Рівність». Бо без нього – це перетворюється на слоган для корупції.
Юрій Ніколов, «Наші Гроші»

Добавить комментарий